Není balík jako balík

Není balík jako balík

Chci k vám být otevřená.

Každý e-shop, který přepravuje zboží jakýmkoli dopravcem, nikdy nebude
„zero waste“ (mít nulový odpad), jelikož vždy zbude na konci cesty, tedy u zákazníka, minimálně jedna krabice, většinou i s výplní.

Příroda mi není lhostejná, proto jsem se rozhodla nekupovat pro balení zboží pouze nové krabice, ale ve větší míře recyklovat již použité krabice různých velikostí včetně výplní, které získáváme od místních firem a využíváme i všechny krabice
a výplně, ve kterých nám dodavatelé posílají spotřební materiál a polotovary.

Tyto jednou či vícekrát použité krabice jsou hlavním přepravním obalem pro většinu zboží, které vám odesíláme a věřím, že vy je také dále použijete.

Např. můžete s dětmi vyrobit tvarovou skládačku. Krabici rozstříháte na různé tvary, pak do tvarů střihněte ze všech stran asi 2 cm hluboko, aby do sebe tvary při spojení dobře zaklesly. Takto přichystané dílky můžou děti pomalovat různými barvami, dílky pak nechte volně uschnout a pak už je to na dětech a jejich fantazii.

Použité krabice mohou nést různé stopy opotřebení, mohou mít na sobě různá loga, značky, nápisy aj., ale svou ochrannou funkci plní i v tomto stavu na 100 %.

Jako výplň balíků používáme to, z čeho právě firmy vybalily svůj materiál či zboží
a tím jsou nejčastěji různé mačkané papíry, kartonová stříž, vzduchové polštářky, bublinkové fólie a někteří zákazníci si můžou vybalit své produkty i z novinového papíru s japonským textem. Nám zase z každého tisku zůstávají použité
 archy pečícího papíru, kterým také vyplňujeme krabice. Snažíme se skutečně využít veškerý obalový materiál, který máme aktuálně k dispozici, nic nevyhazujeme
a zbytečně nekupujeme nový.

Ano, i plastové výplně využíváme, jelikož nám přijde lepší, když se i taková výplň minimálně ještě jednou použije, než aby ji firmy, od kterých obalový materiál získáváme, rovnou po vybalení svého zboží vyhodily do koše. Proto je ještě jednou použijeme my a můžete také vy, když ne k balení, pak např. k tvoření s dětmi. Udělejte jednoduchá razítka, ozdobte dárkové balíčky, vytvořte si keramické misky
a květináčky s bublinkovým vzorem nebo třeba plovoucí květinová aranžmá a věřím, že přijdete ještě na více dobrých nápadů, jak bublinkovou fólii a další obalový materiál využít.

Měkké nebo drobné nerozbitné zboží balíme do lepenkových nebo kartonových obálek. Do dárkových balíčků používáme k dekoraci dřevitou vlnu nebo papírovou stříž, které zboží také ochraňují.

Nové krabičky na hrnky jsme zpoplatnili, proto si krabičku přikoupí jen ten, kdo toto křehké zboží kupuje jako dárek pro jinou osobu, a tak nová krabička plní i funkci dárkového balení a halí potisknuté zboží do hávu malého tajemství, než obdarovaný dárek rozbalí. Zákazník, který si k hrnečku nezakoupí krabičku, nemusí mít strach, že se zboží nešetrným zacházením zaměstnanců přepravních firem rozbije.
Takový hrneček zabalíme do sáčku proti poškrabání a následně obalíme 3VV kartonem, pak vkládáme do krabice vyložené ze všech stran různou výplní, aby bylo zboží v pořádku doručeno.

Na konci článku najdete šablony zvířátek i šablonu tvarů pro papírovou skládačku.

Veškeré zásilky a obzvlášť balíčky s křehkým zbožím musí být náležitě zabaleny dle doporučení a předpisů přepravců. Nejčastěji odesíláme křehké zboží z porcelánu, skla a keramiky, proto přepravní krabice svědomitě vyplňujeme, aby vám nepřišly pouze střepy pro štěstí. Mezi zbožím a přepravní krabicí musí být minimálně 5 cm volného prostoru ze všech stran, tím vznikne tzv. deformační zóna a tento prostor musí být vyplněn tak, aby bylo zboží v krabici bez možnosti pohybu a bylo tak chráněno před nárazy způsobené přepravou a možným pádem z výšky na zem.

Během přepravy dopravcem musí balík vydržet minimálně 2 krát odhození do prostoru, x krát dopad jiného balíku na jeho plochu, x otřesů během přepravy a sem tam i nějaký ten další pád. Taková je realita.

Pro představu popíši, co lze zabalit do čtyř nejvíce používaných velikostí krabic,
kdy  1 ⁄ 2  až  3 ⁄ 4 obsahu tvoří zboží a zbytek tvoří výplň deformační zóny.

1. 1 klasik hrnek nebo drobné zboží
2. 1-2 malé hrnky nebo 1 hrnek a drobnosti
3. až 3 hrnky a drobnosti
4. až 6 maxi hrnků nebo 12 klasik hrnků a drobnosti 

Děkuji vám za pochopení, proč zásilky balíme popsaným způsobem, a ne jinak.

Obrázkovou přílohu si můžete uložit do PC, vytiskněte na papír, rozstříhejte na dílky, které pak překreslíte na karton nebo pro překreslení použijte černý propisovací papír. Překreslené obrázky rozstřihejte a pak nastřihněte dle vzoru, aby do sebe dílky dobře zaklesly. Všechny dílky můžete s dětmi pomalovat temperkami nebo akrylovými barvami, po zaschnutí dokreslit fixami oči, čumáky, tlamy, vzory aj., pak už jen zbývá poskládat zvířátka.
Čtvrtý list s tvary můžete použít pro vytvoření kartonové skládačky viz inspirace na začátku článku.
Zdroj obrázků: Pinterest a multimediální knihovna e-shopu tisknudarky.cz
Autor článku: Renáta Schäfferová