Není balík jako balík

Není balík jako balík

Chci k vám být otevřená.

Každý e-shop, který přepravuje zboží jakýmkoli dopravcem, nikdy nebude „zero waste“ (mít nulový odpad), jelikož vždy zbude na konci cesty, tedy u zákazníka, minimálně jedna krabice, většinou i s výplní.

Příroda mi není lhostejná, proto jsem se rozhodla nekupovat pro balení zboží pouze nové krabice, ale ve větší míře recyklovat již použité krabice různých velikostí včetně výplní, které získávám od místních firem a využívám i všechny krabice a výplně, ve kterých mě dodavatelé posílají spotřební materiál a polotovary. Tyto jednou či vícekrát použité krabice jsou hlavním přepravním obalem pro většinu zboží, které vám odesílám a věřím, že vy je také dále použijete.

Použité krabice mohou nést různé stopy opotřebení, mohou mít na sobě různá loga, značky, nápisy aj., ale svou ochrannou funkci dokážou i v tomto stavu plnit na 100 %.

Jako výplň balíků používám to, z čeho právě firmy vybalily svůj materiál či zboží a tím jsou nejčastěji různé mačkané papíry, kartonová stříž, vzduchové polštářky a bublinkové fólie. Snažím se tedy maximálně využít vše, co mám aktuálně k dispozici, nic nevyhazuji a zbytečně nekupuji nové.

Ano, i plastové výplně používám, jelikož mě přijde lepší, když se i taková výplň minimálně ještě jednou použije, než aby ji firmy, od kterých obalový materiál získávám, rovnou po vybalení svého zboží vyhodily do koše. Proto je minimálně ještě i já použiji a rovněž můžete také vy, když ne k balení, pak např. k tvoření s dětmi. Udělejte jednoduchá razítka, ozdobte dárkové balíčky, vytvořte si keramické misky a květináčky nebo třeba plovoucí květinová aranžmá a věřím, že přijdete ještě na více dobrých nápadů, jak bublinkovou fólii a další obalový materiál využít.

Zdroj inspirace: Pinterest

Měkké nebo drobné nerozbitné zboží balím do lepenkových nebo kartonových obálek.
Do dárkových balíčků používám k dekoraci dřevitou vlnu nebo papírový wrap, které zboží také ochraňují.

Nové krabičky používám jen pro křehké zboží, převážně hrnky, které musím ochránit před drsným zacházením zaměstnanců přepravních společností. Většinou je toto křehké zboží vámi zakoupeno jako dárek pro jinou osobu, a tak nová krabička plní i funkci dárkového balení a halí potisknuté zboží do hávu malého tajemství, než obdarovaný dárek rozbalí.

Veškeré zásilky balím s pečlivostí a balíčky s křehkým zbožím musí být obzvlášť náležitě zabaleny dle doporučení a předpisů přepravců. Nejčastěji odesílám křehké zboží z porcelánu, skla a keramiky, proto přepravní krabice svědomitě vyplňuji, aby vám nepřišly pouze střepy pro štěstí. Mezi zbožím a přepravní krabicí musí být minimálně 5 cm volného prostoru ze všech stran, tím vznikne tzv. deformační zóna a tento prostor musí být vyplněn tak, aby bylo zboží v krabici bez možnosti pohybu a bylo tak chráněno před nárazy způsobené přepravou a možným pádem z výšky na zem.

Během přepravy dopravcem musí balík vydržet minimálně 2 krát odhození do prostoru, x krát dopad jiného balíku na jeho plochu, x otřesů během přepravy a sem tam i nějaký ten další pád. Taková je realita.

Pro představu popíši, co lze zabalit do čtyř nejvíce používaných velikostí krabic.
1. (drobné zboží)
2. ( 1-2 malé hrnky nebo 1 hrnek a drobnosti)
3. (až 3 hrnky a drobnosti)
4. (až 6 maxi hrnků nebo 6 klasik a drobnosti)

Děkuji vám za pochopení, proč zásilky balím popsaným způsobem, a ne jinak.